ZEMĚPIS ŽÁKY NEBAVÍ!|Učitelské noviny | 6.3.2018 | Rubrika: Téma týdne | Strana: 4

Předmět, který paradoxně doplácí na svoji hraniční pozici

Před několika týdny jsem náhodou hovořil s žákyní osmého ročníku základní školy, která zrovna dostala na vysvědčení ze zeměpisu jedničku. A byl jsem v naprostém šoku, když jsem záhy zjistil, že nemá ani elementární představu o podobě kontinentů: Nevěděla, jaký je rozdíl mezi Evropou a Asií, neuvědomovala si odlišnost Severní a Jižní Ameriky nebo netušila, že i Antarktida je světadíl!

(...)

Nahrazením školních osnov rámcovými vzdělávacími programy se vytvořil prostor pro zavedení moderního pojetí výuky geografie a zároveň tak vznikla šance na překonání tradičních neduhů. Zdá se však, že této možnosti využito moc nebylo.
Zatím...„Požadavky na zeměpis jsou v RVP charakterizovány stručně a velice obecně.Výsledkem je, že každý si do takovéhoto kurikula může promítnout kdeco a pak s úspěchem tvrdit, že to odpovídá danému rámci," sděluje Dana Řezníčková z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy vPraze (a vedoucí Sekce geografického vzdělávání České geografické společnosti)

(...)

Publikováno: Čtvrtek 15.03.2018 11:10