Zapadlé oblasti s rysy pohraničí uprostřed státu. Co s tím?| RNDr.Radim Perlín, Ph.D.

Boleslavský deník | 5.3.2019 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1
Oblasti s rysy pohraničí uprostřed státu. Co s tím?​

Z debaty vyplynulo, co by mohlo pomoci: usilovat o zlepšení stavu silnic II. a III. třídy, které mají kraje ve správě, řešit dopravní obslužnost přes hranice obou krajů, podporovat projekty sociální integrace a rozvoj občanské vybavenosti, a to i prostřednictvím financování z dotací. Radim Perlín z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který se na katedře sociální geografie a regionálního rozvoje dlouhodobě věnuje vývoji venkovského osídlení, nabídl i pohled akademické sféry.

berounsky.denik.cz | 1.3.2019 | Rubrika: Z regionu|
Zapadlé oblasti s rysy pohraničí uprostřed státu. Co s tím?​​

Pro region, který je z pohledu obou krajů na periferii, jsou příznačné horší dopravní dostupnost, vyšší nezaměstnanost i další rysy méně rozvinuté oblasti; odborníci hovoří o podprůměrných parametrech v oblasti demografických a sociálně-ekonomických ukazatelů i o vyšším podílu primárního sektoru (tedy důrazu na zemědělství, lesnictví a zpracování surovin). Z debaty vyplynulo, co by mohlo pomoci: usilovat o zlepšení stavu silnic II. a III. třídy, které mají kraje ve správě, řešit dopravní obslužnost přes hranice obou krajů, podporovat projekty sociální integrace a rozvoj občanské vybavenosti, a to i prostřednictvím financování z dotací.
Radim Perlín z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který se na katedře sociální geografie a regionálního rozvoje dlouhodobě věnuje vývoji venkovského osídlení, nabídl i pohled akademické sféry – a nechybělo ani upozornění na to, že komfort obyvatel může zvyšovat zavádění dnes tolik populárních „smart“ neboli chytrých řešení, znamenajících uplatňování moderních technologií.

(...)

Publikováno: Pondělí 04.03.2019 15:00