Z vod Lipna se možná vynoří bývalá obec|média

dotyk.cz | 25.7.2018 | Rubrika: Publicistika
Z vod Lipna se možná „vynoří“ bývalá obec

...
„Přišli jsme do Dolní Vltavice v roce 2012,“ vyprávěla včera Ema Kondysková. „Užasli jsme, když jsme se dozvěděli, že je z většiny zatopená, tak jsme začali shánět materiály a informace, jak Dolní Vltavice vypadala. Velmi nás to oslovilo. Když plujeme loďkou, představujeme si, jak vypadal život pod námi, je to velmi zvláštní pocit.“Projekt nazvali Dolní Vltavice žije a v uskutečnění jejich záměru jim pomáhají studenti Přírodovědné fakulty Univerzity Karlovy.

strakonicky.denik.cz | 25.7.2018 | Rubrika: Moje Strakonicko
Z vod Lipna se možná vynoří bývalá obec

....Projekt nazvali Dolní Vltavice žije a v uskutečnění jejich záměru jim pomáhají studenti Přírodovědné fakulty UniverzityKarlovy.

Ústecký deník | 26.7.2018 | Rubrika: Zajímavosti | Strana: 7
Z vod Lipna se možná „vynoří“ bývalá obec

„Přišli jsme do Dolní Vltavice v roce 2012,“ vypráví Ema Kondysková. „Užasli jsme, když jsme se dozvěděli, že je z většiny zatopená, tak jsme začali shánět materiály a informace, jak Dolní Vltavice vypadala.
Projekt nazvali Dolní Vltavice žije a v uskutečnění jejich záměru jim pomáhají studenti Přírodovědecké fakulty UniverzityKarlovy.

(...)

jihoceskenovinky.cz | 24.7.2018 | Rubrika: regiony
3D projekt ukazuje, jak vypadala zaniklá obec Dolní Vltavice

Majitelé penzionu se snaží pomocí 3D animace obnovit vzhled zatopené lipenské vesnice.

V Dolní Vltavici na břehu Lipna vznikl díky majitelům zdejšího penzionu 3D projekt který ukazuje, jak vypadala zdejší zaniklá obec, odkud bylo odsunuto původní obyvatelstvo a nakonec skončila na dně lipenského jezera. Turistický spolek Lipenska uvažuje o mobilní aplikaci, která by majitelům ukazovala, co je na dně jezera.

Pomocí počítačové animace, archivních fotografií a různých svědectví pamětníků a znalců historie se snaží manželé Kondyskovi obnovit původní podobu zaniklé lipenské obce Dolní Vltavice. Vytváří 3D projekci městečka, které v 50. letech skončilo na dně lipenské přehrady.

Kondyskovi jsou majitelé penzionu Calla ve stejnojmené obci ležící na břehu lipenského jezera. S projektem, který má název „Dolní Vltavice žije“, jim výrazně pomáhají studenti z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Českobudějovický deník | 25.7.2018 | Rubrika: Českobudějovicko | Strana: 2
Z vod Lipna se možná vynoří bývalá obec

Z původní veliké obce dnes na břehu Lipna zůstaly jenom tři domy. Torzo většiny obce odpočívá na dně lipenského jezera. Na jeho hladinu hledí ze svého penzionu manželé Ema a Petr Kondyskovi. Myslí na trosky pod vodou a jejich představivost pracuje na plné obrátky. A to natolik, že se rozhodli pomocí počítačové animace, archivních materiálů a vyprávění pamětníků vytvořit 3D projekci městečka a snaží se dát dohromady jeho původní podobu. Projekt nazvali Dolní Vltavice žije a v uskutečnění jejich záměru jim pomáhají studenti Přírodovědné fakulty Univerzity Karlovy.

(...)

Publikováno: Pátek 27.07.2018 12:55