Vzácný nález na hradišti: hluboký hrob s mečem Slovácko - regionální týdeník | 11.10.2016 | Rubrika: Zpravodajství

(...)

Výzkum Dolních Valů také potvrdil povrchovou zástavbu budovanou na písčitohlinitých podlahových navážkách. „V této části areálu byla zjištěná značná intenzita osídlení. Zdá se, že do těchto níže položených míst se osídlení stahovalo až v pozdním období, kdy už zřejmě nedostačovalo místo ve vyvýšených polohách,“ vysvětlil Poláček.
Několik hrobů odkryli archeologové v lokalitě zvané Kostelisko, která se nachází na bývalém říčním ostrově v podhradí jižně od akropole. „Nejvyšší část bývalé písečné duny zaujímalo rozsáhlé pohřebiště, zkoumané už v osmdesátých letech minulého století, kdy počet odkrytých hrobů činil téměř pět set. Nás nyní zajímá rozsah pohřebního areálu, takže v okrajové části nekropole se každoročně provádí sondáže,“ přiblížil vedoucí základny. Na těch spolupracují s Katedrou antropologie a genetiky člověka Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity. Tentokrát sice byla většina hrobů bez výbavy, avšak v nejhlubším z nich byl zjištěn meč. „Je to velice vzácný nález, v Mikulčicích jde o sedmnáctý hrob s mečem, a to z dvou a půl tisíc prozkoumaných hrobů. Tento soubor reprezentuje jednu z evropsky nejvýznamnějších lokalit, co se týká hrobových nálezů mečů,“ upozornil Poláček s tím, že kolegové objevili meč v Mikulčicích naposled před třiceti lety. Ten letos nalezený byl v horní části zavinutý do textilu a takto zasunutý v pochvě z bukového dřeva, potažené kůží.

(...)

Publikováno: Úterý 11.10.2016 09:55