Výzkum schránek ramenonožců pomůže pochopit klimatické změny i vyvinout nové materiály pro letectví|Technický týdeník | 17.7.2018 | Rubrika: Věda a výzkum | Strana: 27

Světové oceány jsou místem, kde život vzniká. V uplynulých 500 mil. let se živí tvorové na zemi minimálně pětkrát dostali až na hranici vyhynutí a důvod ležel též pod hladinou oceánu. Příčiny výkyvů teploty i ph vody v oceánech studují vědci zapojení do projektu base-line earth za pomoci mořských bezobratlých živočichů kmene ramenonožců. Výsledky pomohou pochopit aktuálně probíhající klimatické změny, předpovědět další vývoj, ale díky výzkumu vlastností schránek ramenonožců budou využity také v komerční sféře, např. při vývoji nových materiálů pro letecký průmysl.

(...)

o projektu Base-line earth kromě jiných národností jsou do projektu zapojeni také vědečtí pracovníci z české geologické služby, Přírodovědecké fakulty univerzity karlovy v Praze, slovenské akademie věd a Polské akademie věd. dle názoru těchto expertů ze středoevropských zemí je projekt base-line earth nástrojem, který přispěl k rozvoji vědeckých dovedností i nadnárodní vědecké spolupráci v rámci evropské unie.

Publikováno: Středa 18.07.2018 11:25

Kategorie: