Vyšší už nebudeme, kvůli nezdravému životnímu stylu - Lidové noviny, 15. 2. 2016, Petr Sedlák

PRAHA Češi, zdá se, dorostli do maximální výšky. Díky genetické výbavě a dobrým životním podmínkám se v minulém století populace „zvyšovala“, na přelomu milénia se růst zpomalil a nyní se dost možná definitivně zastavil. Naopak hrozí, že o své centimetry zase přijdeme. Jako se to stalo v USA. Evropané kdysi nejvyšší Američany už dávno přerostli. Dnes drží první místo Nizozemci (muži) s průměrem 183,8 cm. Osmnáctiletý Čech za nimi zaostává o téměř čtyři centimetry (180 cm) a Američan pak o víc než šest centimetrů (177,5 cm). Přichází tedy „zmenšování“? „Je to zatím předpoklad, který ale vyplývá z výzkumů z jiných zemí -zejména USA, kde se uvedený fenomén již projevil na populační úrovni,“ řekl LN antropolog Petr Sedlak zPřírodovědné fakulty UK. Podobně jako v Americe mají i české děti málo pohybu a špatně se stravují, což finální výšku negativně ovlivňuje. Nejnovější čísla za celé Česko chybí, ale na regionální úrovni výzkum probíhá a naznačuje bod zlomu.

Publikováno: Pondělí 15.02.2016 16:55

Kategorie: