Vyluštili tajemství skalních měst|5plus2 | 1.6.2018 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1

U pískovcových skalních útvarů vědci dlouho nechápali, jak mohou stát, když se dá písek obrousit nehtem. Když se nezatížená krychle písku ponoří do vody, okamžitě se rozpadne. Jakmile je ale zatížená, všechno je jinak. Materiál do sebe zapadne jako zámková dlažba.
Právě díky tomuto jevu mohla vzniknout také fascinující skalní města v Českém ráji.
„Když písek zatížíme, působíme na něj gravitační silou. Tlak je i ve skalní věži. Když tam působí vertikální síla, je těžší vytrhnout každé to zrno z části, co je pod tím. Vertikální síla drží pohromadě celý masiv. Je to podobné, jako byste nevytáhli kámen ze suché skládané zdi,“ popisuje Jaroslav Řihošek, člen vědeckého týmu Jiřího Bruthanse z přírodovědecké fakulty UniverzityKarlovy.

(...)

Publikováno: Pátek 01.06.2018 16:45