Výjimečná profesorka opouští Česko|vedavyzkum.cz | 29.3.2018 | Rubrika: Martin Rychlík

„Od 1. července nastupuji na Radboud Universiteit v nizozemském Nijmegenu,“ říká chemička Jana Roithová, která z UniverzityKarlovy odnáší i elitní ERC grant za desítky milionů korun.

Je jednou z nejúspěšnějších vědkyň v Česku. Jako jediná už dvakrát získala grant Evropské výzkumné rady (ERC), který přinesla na Přírodovědeckou fakultu UK. Nově podepsala smlouvu na post profesorky Univerzity Radboud v nizozemském Nijmegenu u německých hranic. „Od 1. července tam nastupuji,“ řekla LN Jana Roithová, jež se zabývá výzkumem organických reakcí pomocí hmotnostní spektrometrie.

(...)

Jana Roithová (43 let)
Organická chemička, jedna z velkých osobností výzkumu hmotnostní spektrometrie. Studovala na Univerzitě Karlově, VSČHT a rovněž na TU Berlin. V roce 2014 byla jmenována profesorkou Univerzity Karlovy (pro obor organická chemie). Získala nespočet vědeckých ocenění: Hlávkova cena (2005), Cena L’Oreal pro ženy ve vědě (2008), Cena Neuron (2014), Cena Učené společnosti (2014), Ignaz Lieben Prize (2014), Donatio Universitatis Carolinae (2017). Je autorkou 170 vědeckých studií se zhruba 3500 citacemi. Má jedenáctiletého syna.

Publikováno: Středa 04.04.2018 16:20

Kategorie: