Výjimečná profesorka opouští Česko|Lidové noviny | 24.3.2018 | Rubrika: Domov | Strana: 4

Je jednou z nejúspěšnějších vědkyň v Česku. Jako jediná už dvakrát získala grant Evropské výzkumné rady (ERC), který přinesla na Přírodovědeckou fakultu UK. Nově podepsala smlouvu na post profesorky Univerzity Radboud v nizozemském Nijmegenu u německých hranic. „Od 1. července tam nastupuji,“ řekla LN Jana Roithová, jež se zabývá výzkumem organických reakcí pomocí hmotnostní spektrometrie.

(...)

Jana Roithová (43 let)

* Organická chemička. Jedna z velkých osobností výzkumu hmotnostní spektrometrie. * Studovala na Univerzitě Karlově, VSČHT a rovněž na TU Berlin. * V roce 2014 byla jmenována profesorkou Univerzity Karlovy (pro obor organická chemie). * Získala nespočet vědeckých ocenění: Hlávkova cena (2005), Cena L’Oreal pro ženy ve vědě (2008), Cena Neuron (2014), Cena Učené společnosti (2014), Ignaz Lieben Prize (2014), Donatio Universitatis Carolinae (2017). * Je autorkou 170 vědeckých studií se zhruba 3500 citacemi. * Má jedenáctiletého syna.

Publikováno: Pondělí 26.03.2018 14:30

Kategorie: