VÝZKUMNÉ CENTRUM BUDE HOTOVÉ NA JAŘE

usteckenovinky.cz | 21.9.2018 | Rubrika: regiony

(...)

Důležité je i zpřesnění monitoringu seismických jevů, které vznikají při hydraulické stimulaci hornin, a vytvoření husté sítě měřících zařízení (podzemní i nadzemní), jež umožní regulovat seismicitu dříve, než se projeví na povrchu apod.,“ specifikoval výzkumné cíle centra jeho ředitel, profesor Tomáš Fischer z Přírodovědecké fakultyUniverzity Karlovy. Vše směřuje ke snižování investičních rizik a zvýšení potenciálu využívání této široce dostupné energie pro výrobu tepla a elektřiny.

Litoměřický deník | 19.9.2018 | Rubrika: Litoměřicko | Strana: 2

VĚDA. Po bouracích pracích, které probíhaly v zimě v areálu bývalých Dukelských kasáren v Litoměřicích, vrcholí na místě hrubá stavba vědecko-výzkumného centra. Objekt postavený za 45 milionů korun má být dokončený na jaře. „Cílem projektu je ověřit vhodné lokality pro investory, různé přístupy a technologie tvorby podzemních geotermálních výměníků a hlavně zvýšit jejich bezpečnost. Přispějeme tak do mozaiky měření a využití geotermální energie různými technologiemi nejen v Česku, ale prakticky v celém světě. Do Litoměřic přijedou kolegové z Francie, Německa a Švýcarska, se kterými už spolupracujeme,“ uvedl ředitel centra a profesor Přírodovědecké fakulty UK Tomáš Fischer. Město Litoměřice z projektu získá prostředky za pronájem vrtu a z vědecko-výzkumné činnosti. V budoucnu by město mohlo teplo z vrtu využít také na vytápění. Na snímku jsou zleva manažer geotermálního projektu Antonín Tym, vedoucí odboru životního prostředí města Pavel Gryndler a starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.

oenergetice.cz | 18.9.2018 | Rubrika: Energetika v ČR

(...)

Součástí stavby je přednáškový sál pro 50 lidí, dva pokoje pro nocování badatelů, čtyři laboratoře, kanceláře. Počítá se s exkurzemi školáků, pro které bude připravena expozice k tématu.
     Cílem výzkumníků je ověřit vhodné lokality pro umístění vrtů na získávání geotermální energie. "Základní problém je, jak teplo, které máme v hloubce, dostat na povrch. To se děje pomocí vody, kterou tam natlačíme a pak ji čerpáme teplou. Mění se ale propustnost hornin, jejich skladba. Jedna metoda nefunguje všude. Proto chceme vymyslet nějaký možný společný postup," uvedl Tomáš Fischer z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

ČT 1 | 18.9.2018 | 18:00 | Pořad: Události v regionech - Praha

V Litoměřicích se staví unikátní vědecko-výzkumné pracoviště geotermální energie, mimořádné i v celoevropském měřítku. Vyrůstá v místech bývalých kasáren na okraji města. Hotové má být už v příštím roce.

Tomáš FISCHER, Přírodovědecká fakulta UK, ředitel RINGEN

Právo | 20.9.2018 | Rubrika: Severozápadní Čechy | Strana: 12

Objekt bude sloužit pro výzkum geotermální energie a testování technologií jejího jímání. Litoměřice nabídly pro výstavbu centra prostor po bývalých kasárnách. Budovu tvoří opravené garáže, které budou sloužit jako sklady, a moderní dostavba.
„Postavena je konstrukce střechy, začínáme s instalací rozvodů. Do zimy bychom chtěli mít objekt osazen okny, dveřmi, abychom mohli pracovat uvnitř,“ řekl novinářům stavbyvedoucí Petr Skřivan.
Součástí stavby je přednáškový sál pro 50 lidí, čtyři laboratoře, několik kanceláří a také dva pokoje pro nocování badatelů. Náklady na stavbu jsou 45 miliónů korun, dalších 26 miliónů korun bude stát přístrojové vybavení laboratoří.
Cílem projektu je ověřit vhodné lokality a připravit je pro investory. „Vše směřuje ke snižování investičních rizik a zvýšení potenciálu využití této dostupné energie pro výrobu tepla a elektřiny,“ doplnil ředitel centra Tomáš Fischer z Přírodovědeckéfakulty Univerzity Karlovy.

Publikováno: Pondělí 24.09.2018 11:15

Kategorie: