E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníVLCI| média| 29. a 30.11.2017

Vlci se pomalu, ale jistě šíří

Haló noviny | 30.11.2017 | Rubrika: Mozaika zajímavostí | Strana: 13 |

Tým vědců z Česka a sousedních zemí pomocí genetických metod zmapoval populaci vlka ve střední Evropě. Výsledky výzkumu ukázaly, že na tomto území včetně České republiky se objevují vlci několika populací, které se přizpůsobují různým podmínkám prostředí. Studie středoevropských vědců nyní vyšla v odborném časopise Diversity and Distributions, titulu zaměřeném na biogeografii a ekologii, informoval Michal Andrle z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
V případě vlků platí, že střední Evropa má díky své poloze charakter křižovatky, na níž se potkávají různé genetické linie i kulturní vlivy člověka. Studie mimo jiné prokázala nynější přítomnost vlka i na území České republiky, v mnoha regionech často po staletích absence.
Karpatská populace se na českém území podle vědců vyskytuje velmi sporadicky v Beskydech, zatímco na Slovensku, Ukrajině i v Rumunsku je relativně početná. Takzvaná středoevropská nížinná populace pochází z Pobaltí, odkud osídlila polské a německé nížiny a v posledním desetiletí se objevuje na severu České republiky. »Na jihu našeho území se mohou vyskytnout zvířata z alpské a balkánské populace,« dodali vědci. Karpatská populace má unikátní genetické vlastnosti, je například nositelkou větve DNA, která se v severní Americe už nevyskytuje a byla zde typická pro robustní vlky z doby ledové. Karpatští vlci mají také větší lebku a specializují se na lov jelenů. Středoevropská nížinná populace vlků včetně zvířat žijící na severu Čech má proti karpatským vlkům jednodušší genetickou strukturu. Početnost této populace mírně vzrůstá, což souvisí zřejmě s její schopností adaptace na hustě osídlenou krajinu. Překvapením byl pro vědce objev malých enkláv nížinných vlků uprostřed Karpat. Česká republika a okolí má díky centrální geografické pozici potenciál k dalšímu propojení populací vlka, upřesnili vědci.
Na publikaci se podíleli autoři z řady institucí ze čtyř středoevropských zemí pod vedením molekulárních ekologů Pavla Hulvy z Univerzity Karlovy

(...)


Vědci: Na českém území se vyskytují vlci několika populací

Vydáno: 28.11.2017, 15:16

České noviny/ČTK

Tým vědců z Česka a sousedních zemí pomocí genetických metod zmapoval populaci vlka ve střední Evropě. Výsledky výzkumu ukázaly, že na tomto území včetně České republiky se objevují vlci několika populací, které se přizpůsobují různým podmínkám prostředí. Studie středoevropských vědců nyní vyšla v odborném časopise Diversity and Distributions, titulu zaměřeném na biogeografii a ekologii. ČTK o tom dnes informoval Michal Andrle z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

(...)

článek ke stažení zde


Vlci z různých populací se potkávají na genetické křižovatce střední Evropy

ekolist.cz| 28.11.2017 13:25 | PRAHA

Střední Evropa má díky své poloze charakter křižovatky, na které se setkávají různé genetické linie organismů i kulturní vlivy člověka. Platí to i pro vlka obecného. Tato šelma byla v mnoha oblastech Evropy vyhubena, v posledních dekádách se ale do některých oblastí vrací, což budí zvědavost vědců i emoce veřejnosti. V současné době se ve střední Evropě objevují vlci z několika populací. Podrobnější údaje zejména o karpatské populaci a stavu vlčích populací v České republice však dosud chyběly. O aktuálních výsledcích výzkumu populace vlků informuje Karlova univerzita.

(...)

článek ke stažení zde


Genetické mapování populace vlků ve střední Evropě

21.století.cz| 29.11.2017

Čeští vědci zapojení do středoevropského týmu pomocí genetických metod zmapovali populaci Vlka obecného (Canis lupus). Na našem území se vyskytují vlci několika populací, které se přizpůsobují různým přírodním podmínkám (ekotypům). Studie vyšla v odborném časopisu Diversity and Distributions, který se zabývá ekologií a biogeografií.

(...)

článek ke stažení zde


Na českém území se vyskytují vlci několika populací

Týden.cz|30.11.2017

Tým vědců z Česka a sousedních zemí pomocí genetických metod zmapoval populaci vlka ve střední Evropě. Výsledky výzkumu ukázaly, že na tomto území včetně České republiky se objevují vlci několika populací, které se přizpůsobují různým podmínkám prostředí. Studie středoevropských vědců nyní vyšla v odborném časopise Diversity and Distributions, titulu zaměřeném na biogeografii a ekologii. Informoval o tom Michal Andrle z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

(...)

článek ke stažení zde


Vlci z různých populací se potkávají na genetické křižovatce střední Evropy

29.11.2017, UK, ČZU, MENDELU

V časopise Diversity and Distributions, odborném titulu zaměřeném na biogeografii a ekologii, vychází článek týmu středoevropských vědců, zaměřený na současnou populační strukturu vlka obecného v centru Evropy. Výsledky ukazují, že na tomto území dochází ke kontaktu několika populací, které jsou přizpůsobeny různým podmínkám prostředí, takzvaných ekotypů. Existuje zde však také gradient v charakteristikách životního prostředí jako důsledek antropogenní fragmentace krajiny. Studie poprvé prokázala pomocí genetických metod recentní přítomnost vlka i na území České republiky, v mnoha regionech často po staletích absence.

(...)

článek ke stažení zde


Česko a Slovensko jako genetická křižovatka: Vědci tu popsali čtyři různé populace vlků

30.11.2017 | ČT 24

Vlci z různých populací se potkávají na genetické křižovatce střední Evropy.  Na našem území se objevují zástupci čtyř populací evropských vlků.

V časopise Diversity and Distributions vyšel článek týmu středoevropských vědců zaměřený na současnou populační strukturu vlka obecného v centru Evropy. Výsledky ukazují, že na tomto území dochází ke kontaktu několika populací, které jsou přizpůsobeny různým podmínkám prostředí.

(...)

článek ke stažení zde


Na českém území se vyskytují vlci několika populací, zjistili vědci

Lidovky.cz| 30.11.2017

článek ke stažení zde


Vlci z různých populací se potkávají na genetické křižovatce střední Evropy

Sciencemag.cz|30.11.2017

V časopise Diversity and Distributions, odborném titulu zaměřeném na biogeografii a ekologii, vychází článek týmu středoevropských vědců, zaměřený na současnou populační strukturu vlka obecného v centru Evropy. Výsledky ukazují, že na tomto území dochází ke kontaktu několika populací, které jsou přizpůsobeny různým podmínkám prostředí, takzvaných ekotypů. Existuje zde však také gradient v charakteristikách životního prostředí jako důsledek antropogenní fragmentace krajiny. Studie poprvé prokázala pomocí genetických metod recentní přítomnost vlka i na území České republiky, v mnoha regionech často po staletích absence.

(...)

článek zde


VLCI Z RŮZNÝCH POPULACÍ SE POTKÁVAJÍ NA GENETICKÉ KŘIŽOVATCE STŘEDNÍ EVROPY

Šelmy.cz

V časopise Diversity and Distributions, odborném titulu zaměřeném na biogeografii a ekologii, vychází článek týmu středoevropských vědců, zaměřený na současnou populační strukturu vlka obecného v centru Evropy. Výsledky ukazují, že na tomto území dochází ke kontaktu několika populací, které jsou přizpůsobeny různým podmínkám prostředí, takzvaných ekotypů. (...)

článek ZDE


Vlci na genetické křižovatce střední Evropy

iForum

Na populace vlků žijící na území střední Evropy se zaměřil mezinárodní výzkumný tým, jehož členem je také molekulární ekolog docent Pavel Hulva z Přírodovědecké fakulty UK a Ostravské univerzity. Výsledky svého bádání nyní vědci publikovali v odborném časopise zaměřeném na biogeografii a ekologii Diversity and Distributions.

článek ZDE


Vlkům se v Česku daří, v budoucnu by se tu mohly křížit hlavní evropské populace

Česká televize, ČT 24

26. 12. 2017

Česká populace divoce žijících vlků je podle vědců sice velmi malá, zato stálá. Trvale tu žijí celkem tři smečky. Nové výzkumy ale ukazují, že jednou se v Česku možná setkají hned tři hlavní evropské populace vlků, které dosud žily odděleně. Křížení těchto skupin může prospět genetické rozmanitosti šelem.

článek ZDE

 

Publikováno: Čtvrtek 30.11.2017 12:55

Akce dokumentů

Kategorie: