Vlci budou na českých silnicích dál umírat| média

5plus2 | 8.6.2018 | Rubrika: Mělnicko | Strana: 2
Sražený vlčí tulák byl z Polska

(...)

Připomeňme, že vlk zahynul pod koly auta na dálnici D10 již 4. dubna. Přebíhal ji v místě, které je od Prahy vzdálené přibližně 30 kilometrů. Namířil si to šikmo proti jedoucímu autu. Řidič oznámil policii, že srazil velkého psa, nejspíše vlkodava. Bližší ohledání potvrdilo, že jde o vlka. Dobře živeného a stavěného, starého asi dva roky. Lidé z CHKO po ohledání mrtvoly předali 40 kilogramů vážící vlčí tělo Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

TV Nova | 24.5.2018 | 17:00 | Pořad: Odpolední Televizní noviny
Vlk sražený u Mladé Boleslavi byl až z Polska

Vlk, kterého na dálnici D10 u Mladé Boleslavi srazilo auto, nebyl podle analýzy DNA z české smečky na Kokořínsku ale z Polska. Genetické testy nyní dokončily vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Na nestandardní a krotké chování vlků v půli března upozornilo televizi Nova mnoho lidí.

TN.cz | 24.5.2018 | Rubrika: TN.CZ
Vlk, který zemřel na dálnici D10, přiběhl až z Polska, ukázaly testy

Genetické testy nyní dokončili vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Na nestandardní a krotké chování vlků v půli března upozornilo TV NOVA mnoho lidí.

Mladá fronta DNES | 23.5.2018 | Rubrika: Liberecký kraj | Strana: 13

Vlk, kterého nedávno zabilo na dálnici D10 poblíž Mladé Boleslavi auto, přišel z Polska. Nepochází tedy ze smeček, které obývají okolí Máchova jezera. Zjistili to lidé z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kteří zkoumali vlčí DNA.
Přejetý vlk nesl variantu DNA označovanou jako w1, stejnou mají i vlci středoevropské nížinné populace. Analýza však potvrdila, že stejnou DNA mají vlci v okolí národního parku Drawa v Polsku. Zvíře tedy ušlo více než 300 kilometrů.

liberec.iDNES.cz | 23.5.2018 | Rubrika: Liberec / Liberec - zprávy
Přejetý vlk byl z Polska, ušel tři sta kilometrů. Původ odhalil rozbor DNA

|ctidoma.cz | 16.5.2018
Vlci budou na českých silnicích dál umírat. Chodí k nám z Polska, ale třeba i z Karpat

Vlk, kterého v dubnu srazilo auto na dálnici D10 u Brodců poblíž Mladé Boleslavi, přišel z Polska. Odborníci k tomu dospěli na základě genetických analýz. Je však prý jen otázkou času, kdy budou umírat i zvířata z kokořínské smečky. Proč?

Expertiza potvrdila, že zvíře pochází ze středoevropské nížinné populace, která obývá nížiny Polska a severovýchodního Německa a v posledních letech se objevuje i v severních Čechách. Neprokázala se tedy příbuznost s vlčí smečkou, která se usadila v nedaleké Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Kokořínsko-Máchův kraj, a podobnost se nenašla ani s německými vlky.

ekolist.cz | 16.5.2018
Podle analýzy DNA byl vlk, kterého srazilo auto u Mladé Boleslavi, z Polska

„Rozsáhlé databáze získané v rámci předchozích projektů nám umožňují srovnání genetických profilů s dalšími územími včetně Německa, Polska a Slovenska a studium původu jednotlivých vlků,"říká Pavel Hulva, docent zoologie na Přírodovědeckéfakultě Univerzity Karlovy."

Zpravodajství ČTK | 16.5.2018 | 12:07 | Rubrika: ekl
Vlk, kterého srazilo auto na D10 u Brodců, přišel z Polska

(...)

Zoolog Pavel Hulva z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy poukázal na to, že rozsáhlé databáze získané v rámci předchozích projektů umožňují srovnání genetických profilů s dalšími územími včetně Německa, Polska a Slovenska a studium původu jednotlivých vlků. Genový tok ze vzdálenějších populací je nutný pro udržení životaschopnosti smeček přežívajících roztroušeně v zalidněné krajině, což je v případě ČR mimořádně důležité. "Provedené analýzy ukazují, že populace v západní Evropě je je vlivem antropogenních změn málo početná a velmi rozdrobená," dodal Hulva.

Publikováno: Pátek 18.05.2018 14:25

Kategorie: