Vir. Nepřítel spolubojovník|Téma | 22.6.2018 | Rubrika: Rozhovor | Strana: 52

Biolog PAVEL PLEVKA (39) týmem v brněnském CEITEC institutu. Speciálním elektronovým mikroskopem zkoumá viry. Nejmenší „živáčky" na světě, kteří ale umějí napáchat tolik zla jako největší války. Jeho výzkum by mohl být jedním ze základních stavebních kamenů budoucích léků třeba na klíšťovou encefalitidu, ale i na obyčejnou rýmu či nemoci, kvůli kterým umírají včely. Zkoumá taky, které viry a jak by se daly posílat do války proti svým větším nevlastním „sestrám", tedy bakteriím - i ony způsobují infekce a na některé z nich už téměř nezabírají antibiotika.

(...)

Vystudoval molekulární biologu a virológii na Přírodovědecké fakultě UK. Doktorát získal na univerzitě ve švédské Uppsale. V letech 2009 až 2013 působil jako post-doe na univerzitě Purdue v Indianě v USA. Po návratu do Česka získal prestižní grant ERC a založil vlastní výzkumný tým na CEITEC institutu MUNI v Brně. Je ženatý, má dvouletého syna.

Publikováno: Pátek 22.06.2018 09:55

Kategorie: