Vegetariáni málokdy trpí obezitou - Lidové noviny | 6.4.2016

Životní styl hraje velkou roli

Právě vegetariánskou stravu, jejímiž pravidly se podle odhadů řídí asi dvě procenta Čechů, považuje řada odborníků za nejzdravější formu alternativního stravování. Konkrétně pak její laktoovo vegetariánskou podobu, jejíž hlavní složkou jsou obiloviny, luštěniny, ovoce a zelenina. Z produktů živočišného původu dovoluje jíst pouze vejce, mléko a mléčné výrobky. „Ještě by tito lidé měli aspoň občas svůj jídelníček doplnit o kousek ryby,“ říká profesorka Marie Kunešová, vedoucí oddělení obezitologie pražského Endokrinologického ústavu. Vegetariáni ve srovnání s běžnou populací podle jejích slov obvykle věnují více času stravování, většinou se i dostatečně hýbou a nekouří. A obvykle také věnují více pozornosti svému zdravotnímu stavu.
Díky tomu je pak netrápí leccos z toho, co je u lidí, kteří se stravují klasickým způsobem, běžné.
Zajímavé poznatky o lidech dodržujících vegetariánskou dietu přinesla před osmi lety i diplomová práce Tělesná stavba a rozložení podkožního tuku u vegetariánů, která vznikla na katedře antropologie a genetiky člověka Přírodovědecké fakultyUniverzity Karlovy v Praze. Její autorka Blanka Petrovická oslovila 90 dobrovolníků, kteří se stravovali tímto způsobem, a získané poznatky pak analyzovala

(...)

Publikováno: Čtvrtek 07.04.2016 19:55