Vědci z UK získali prestižní grant ERC - media

iHNed.cz|30.7.2018
Pět evropských grantů míří za českými výzkumníky

Granty Evropské výzkumné rady získalo pět projektů z Česka: týmy Matyáše Fendrycha z Přírodovědecké fakulty a Ondřeje Pejchy z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, Kateřina Sam z Biologického centra Akademie věd (potravní vazba mezi hmyzem a ptáky), Marek Mráz z Masarykovy univerzity (výzkum leukemie) a Ondřej Štěpánek z Ústavu molekulární genetiky (imunitní systém).

Hospodářské noviny|30.7.2018|
Pět evropských grantů míří za českými výzkumníky

Granty Evropské výzkumné rady získalo pět projektů z Česka: týmy Matyáše Fendrycha z Přírodovědecké fakulty a Ondřeje Pejchy z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, Kateřina Sam z Biologického centra Akademie věd (potravní vazba mezi hmyzem a ptáky), Marek Mráz z Masarykovy univerzity (výzkum leukemie) a Ondřej Štěpánek z Ústavu molekulární genetiky (imunitní systém.

Lidové noviny| 30.7.2018|Rubrika Domov
Pět top grantů přináší Česku naději

(...)

Po dvou grantech dostala Akademie věd a Univerzita Karlova, jeden Masarykova univerzita pro středisko CEITEC. „Jsem velmi rád, že jsme získali další dva ERC granty a kolegové byli podpořeni i naším projektem Primus,“ napsal LN Tomáš Zima, rektor UK, jež usiluje o podporu mladých vědců a vytváření týmů, které budou mít šanci i na ERC. Matyáš Fendrych z Přírodovědeckéfakulty UK se soustředí na pochopení toho, jak rostliny regulují svůj růst na buněčné úrovni. Za získané peníze pořídí platy pro kolegy, přístroje či vybavení laboratoří. „Obrovská výhoda je, že ERC grant je pětiletý a štědrý, takže nemusíte každé dva tři roky shánět další nejisté financování,“ upozorňuje biolog Fendrych.

www.vedavyzkum.cz|27.7.2018|Rubrika: Grandy a dotace
ČR získala 5 prestižních ERC Starting Grants

(...)

Z českých mladých vědeckých pracovníků v mezinárodní soutěži uspěli hned dva zástupci Univerzity Karlovy – Matyáš Fendrych z Přírodovědecké fakulty a Ondřej Pejcha z Matematicko-fyzikální fakulty. Grant obdržela také Kateřina Sam z Biologického centra AV ČR a Ondřej Štěpánek z Ústavu molekulární genetiky AV ČR.

www.tyden.cz|27.7.2018|Rubrika věda a my
Vědci z Univerzity Karlovy získali prestižní grant od EU

Dva vědci Univerzity Karlovy získali prestižní granty Evropské výzkumné rady (European Research Council, ERC) na svůj výzkum. Matyáš Fendrych z Přírodovědecké fakulty zkoumá rostlinné hormony a procesy, které ovlivňují růst a vývoj rostlin. Ondřej Pejcha z Matematicko-fyzikální fakulty se věnuje interakcím mezi dvojhvězdami a studiu procesů, které vedou ke vzniku zajímavých astronomických objektů. Oba nositelé grantu v minulosti získali podporu programu Primus Univerzity Karlovy. Jejich nový úspěch oznámila univerzita v páteční tiskové zprávě.

www.ct24.cz|27.7.2018| Rubrika: Věda
Česká republika zažívá vědecké žně. Letos dostala nejvíc prestižních grantů za 10 let

Zpravodajství ČTK|27.7.2018|
Do Česka míří pět grantů ERC na vědu, nejvíc od roku 2008

(...)

Univerzita Karlova úspěch přikládá i činnosti univerzitního koordinátora pro tyto granty Zdeňka Strakoše. Z této univerzity půjde podpora týmům Matyáše Fendrycha z Přírodovědecké fakulty a Ondřeje Pejchy z Matematicko-fyzikální fakulty. S žádostí uspěla také Kateřina Sam z Biologického centra Akademie věd, která se věnuje potravním vazbám mezi hmyzem a ptáky. Její projekt je na stránkách ERC vybrán jako jeden z devíti, které jsou blíže představeny.

Publikováno: Pondělí 06.08.2018 14:45

Kategorie: