Vědci z kostí vyčtou, co člověk jedl, zda byl pravák i jak žil Mladá fronta DNES | 12.10.2017 | Rubrika: Praha | Strana: 18

Kosti o člověku mohou prozradit mnohé, často i řadu let po smrti. Na význam zdraví kostí upozorňuje dnes začínající Světový týden kostí a kloubů.

PRAHA Kosti v mnohém odrážejí zdraví, blahobyt či strádání člověka. Pro antropology jsou důležitým materiálem, ze kterého čerpají informace o lidech a generacích žijících dávno před námi.
„Kosti mohou o člověku vypovědět hodně. Kromě pohlaví je možné z kostí odhadnout věk, kterého se člověk dožil, odvodíme z nich i výšku a hmotnost člověka a v některých případech je možné odhalit i příčinu smrti,“ říká Martin Hora z katedry antropologie a genetiky člověka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

(...)

Publikováno: Čtvrtek 12.10.2017 13:25