Vědci z Jihočeské univerzity vypínali octomilkám geny. Zkoumali imunitu|budejovice.iDNES.cz | 22.5.2018 | Rubrika: Budějovice / Budějovice - zprávy

Pět let pracovali vědci Tomáš Doležal a Adam Bajgar na výzkumu, jakým způsobem nakládá organizmus s energií během imunitních reakcí. Výsledky jejich experimentů provedených na octomilkách otiskl začátkem května přední vědecký časopis PloS Patogens.

(...)

Vědci z přírodovědecké fakulty už mají na svůj článek první ohlasy. Ve chvíli, kdy v PloS Patogens vyšel, je kontaktovali výzkumníci z Ameriky, kteří dělají podobné experimenty na myších a chtějí s Jihočechy komunikovat. Téma zaujalo i odborníky z 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

„Chtěli by se na některé ty mechanizmy podívat. My cílíme tento základní výzkum na lidi, kteří dělají biomedicínu. Ale má to přesah, třeba tady jiná laboratoř dělá nádorovou problematiku a úzce to spolu souvisí, protože nádory si možná říkají o energii podobným způsobem,“ dodává Tomáš Doležal.

Publikováno: Středa 23.05.2018 11:35

Kategorie: