Ve Chřibech našli nejstarší hraniční kámen. Slovácké noviny - regionální týdeník | 15.9.2017 | Rubrika: Téma | Strana: 17

Uherské Hradiště – Zajímavá místa historie a přírody v blízkých Chřibech ho začala více zajímat ve třinácti letech. Tehdy se mu dostala do ruky kniha Chřiby: Turistický průvodce z roku 1998 od autorů Hrabce, Mikuly a Stratila. „Uchvátila mě. Jelikož jsem tehdy hrál hokej, tak jsem v rámci přípravy začal jezdit na kole po vyhlášených i méně známých místech v Chřibech,“ vzpomíná Tomáš Pjevič. O dvanáct let později učinil unikátní objev, když nedaleko přehrady Sovín našel nejstarší hraniční kámen na území Zlínského kraje – z roku 1634.
Pětadvacetiletý student oboru geografie a kartografie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy si začal hraničních kamenů více všímat asi před čtyřmi lety. „Od té chvíle jich mám zmapovaných stovky. Jejich množství není náhodné, protože u nás bylo na relativně malém prostoru asi tři sta kilometrů čtverečních spousta panství, která si tímto způsobem své pozemky označovala. Dá se říct, že u nás se jich zachovalo nejvíc v celé republice,“ vysvětluje Tomáš Pjevič.
„Na území Česka vznikaly jednotně opracované hraniční kameny především až od př 17. století a nejvíce pak v 18. století, kdy pa se panstvo pokoušelo o přesnější zmapování katastrů a př byla zapotřebí přesnější evidence by územní držby než například před úz třicetiletou válkou,“ dodal.

(...)

Publikováno: Pátek 15.09.2017 09:15