Vážení čtenáři|Téma | 24.8.2018 | Rubrika: Editorial | Strana: 3

Svět začíná připomínat obří přímotop. Po několikatýdenní vlně třicetistupňových veder v Česku už chápu, proč v řadě států na jihu drží v polední výhni siestu. Dlouhotrvající letní parno s minimem srážek je tady přitom už pátý rok po sobě, zatímco dříve přicházelo jen v tříletých periodách. A několik let za sebou máme takřka bez sněhu i zimy. Zásoby podzemní vody jsou tak na minimu a sucho teď už zasáhlo 92 % rozlohy Česka. Studny jsou skoro bez vody, obce vydávají zákazy zalévání i napouštění bazénů, v rybnících na jižní Moravě hynou ryby, protože jim ve vodě chybí kyslík.

(...)

„Problém je v tom, že dnes přicházejí změny v situaci, kdy je lidská populace obrovská, planeta přelidněná a zadrátovaná infrastrukturou, takže klimatické změny mají horší následky, než tomu bylo dřív - třeba ve středověku,“ upozornil v pořadu Interview ČT24 David Storch, biolog z Přírodovědecké fakulty UK. I on mluvil o migraci: „V některých oblastech světa prostě země rostoucí počty populace neuživí.“ A další se vinou vedra či stoupající hladiny oceánů stanou neobyvatelné. Již teď pátým rokem po sobě uprchlíků na světě přibývá, nyní je jich podle OSN už 69 milionů (polovinu tvoří děti). Mimochodem - před měsícem na půdě OSN 192 zemí světa schválilo pracovní návrh globálního paktu o migraci, který mj. definuje migraci jako základní lidské právo. Z jednání o paktu kvůli tomu už loni odstoupily Spojené státy a nyní se chystá k témuž Maďarsko.

Publikováno: Pondělí 27.08.2018 11:00

Kategorie: