Už každé druhé dítě je nemanželské Lidové noviny | 9.9.2016 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1

Nejdřív svatba, potom dítě? Tento model se ukazuje jako zastaralý. V současnosti se totiž téměř každé druhé dítě v Česku narodí rodičům, kteří nejsou manželé. Podle statistiků jde o vůbec nejvýznamnější trend demografického vývoje Česka za poslední tři desetiletí.
Zatímco v roce 1989 přišlo v tehdejším Československu na svět jen necelých osm procent dětí nesezdaných párů, podle údajů Českého statistického úřadu z loňského roku patří do kolonky „nemanželské“ už téměř 48 procent novorozeňat.
„Za tímto nárůstem stojí zvyšující se počet nesezdanýchamnožství svobodných matek, tedy žen, které v době porodu nežijí s otcem dítěte,“ uvedla pro LN Dana Hamplová ze Sociologického ústavu Akademie věd.
„Děti narozené mimo manželství se rodí nejčastěji první v pořadí,“ doplnila Jitka Rychtaříková z katedry demografie a geodemografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Česká republika si přitom ve srovnání s ostatními zeměmi světa zdaleka nevede nejhůře. Potvrzuje to i zatím poslední žebříček Eurostatu (statistický úřad Evropské unie) z roku 2013, dle něhož je Česká republika s tehdejšími 45 procenty dětí narozených mimo manželství na patnáctém místě.

(...)

Publikováno: Pondělí 12.09.2016 13:00