Úplné zatmění Měsíce |ČT24| 27.7.2018

(...)

Pavel STOPKA, katedra zoologie, Přírodovědecká fakulta UK, Biocev
--------------------
Dobrý večer za přírodovědeckou fakultu teda v Biocevu.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Také tak, omlouvám se tedy za nepřesnost a díky za doplnění. Tak prosím tedy, vaše charakteristika. Měsíc pro zoologa, pro biologa, jakou roli sehrává ve vašich výzkumech?

Pavel STOPKA, katedra zoologie, Přírodovědecká fakulta UK, Biocev
--------------------
Tak Měsíc je neobyčejně úžasnou strukturou a nepochybně hrál velice důležité funkce vůbec v evoluci života. Protože dík slapovým jevům, to znamená, pravidelným přílivům a odlivům vlastně docházelo už na počátku vzniku života k tomu, že vznikají po odlivu malé vlastně tůňky, které mění svoji teplotu, zvyšují salinitu, vodivost a předpokládá se, právě, že v takto periodicky měnících se tůňkách mohly z jednodušších molekul vznikat ty složitější včetně vlastně biopolymerů, dědičné informace. Jako je DNA a RNA, takže, takže v evoluci Měsíc určitě hrál důležitou roli a možná díky Měsíci jsme právě tady. Ten druhý pohled, ten je, ten je ekologický a vlastně pochází to už od dob Darwina, který si všiml, že indiáni v Americe, například indiáni Ohňové země měli různou úspěšnost v průběhu měsíčních období, takže za úplňku se lovilo úplně jinak, než když je novoluní, protože za úplňku je vidět ...

(...)