Turistická ghetta v centrech měst Týden | 20.11.2017 | Rubrika: Aktuálně | Strana: 26

Počet stálých obyvatel centra Prahy za posledních pětadvacet let razantně poklesl. Z historického jádra je „továrna“ turistického průmyslu. S vylidňováním středu města se ale potýkají i jinde, například v Brně, Ostravě či Hradci Králové.

Je to zdánlivý paradox. Zatímco v celé Praze rok od roku obyvatel přibývá a jejich počet dosahuje 1,3 milionu, historické jádro metropole se naopak „scvrklo“. A to výrazně. Od počátku 90. let ubyla třetina těch stálých – místo původních 42,5 tisíce lidí jich dnes na Malé Straně, Josefově či na Starém a Novém Městě žije asi 29,5 tisíce. Ve skutečnosti je stálých obyvatel nejspíše ještě méně, protože někteří mají trvalé bydliště v Praze 1 pouze v občanském průkazu, ale žijí jinde a svůj byt třeba pronajímají. Především zahraničním turistům. V posledních letech je to hit – tisíce příbytků v centru metropole slouží ke krátkodobému užívání pro cizince za vysoký nájem.

(...)

A to statistika zahrnuje jen oficiální hotely či penziony, mnohé byty na krátkodobý pronájem zůstávají stranou. „Z centra Prahy je turistické ghetto,“ říká Dana Fialová z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty UniverzityKarlovy

Publikováno: Pondělí 20.11.2017 11:40

Kategorie: