Sucho v krajině|ČT 24 | 1.8.2018 | 20:00 | Pořad: 90' ČT24 |

No, a pojďme představit hlavního hosta dnešní Devadesátky, Bohumír Jánský, hydrolog a geograf z katedry fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze

(...)

Vy jste se už zmínili, pan Žák se zmínil o vysokém výparu z těch přehrad a z vodních ploch se nám vypařuje obrovské množství vody. Je zajímavé, když porovnáme roční výpar a roční srážky v některých našich regionech, že výpar je už vyšší než srážky, třeba jako je Rakovnicko, Lounsko. To znamená, že máme třeba i pod 500 milimetrů ročních úhrnů a ten výpar je vyšší. Takže to je jenom taková doplňková informace. S vodou to dělá mnoho věcí. Samozřejmě zásoby podzemních vod se neobohacují, ubývají, hladiny podzemních vod nám klesají, v podstatě ve všech regionech v současné době, i když jsou regionální velké rozdíly. Největší problémy má s podpovrchovými vodami jistě jižní Morava, nicméně ty problémy se vlastně kumulují a všechno je navzájem spojené. Projevuje se to velmi výrazně v kvalitě vody v současné době, kdy takto vysoké teploty na vodních nádržích jaksi akcelerují rychlost nárůstu vodního květu, to znamená těch řas a sinic, včera o tom velmi hezky mluvili hydrobiologové v rozhlase. Některé ty nádrže jsou v podstatě už nekoupatelné, jsou toxické, třeba taková přehrada brněnská, zákaz vstupu do vody a tak dále, a to se bude teď rozšiřovat. Samozřejmě souvisí to s polohou té nádrže, s hloubkou vody a tak dále, zvláště takové ty mělké zálivy jsou zelené na mnoha přehradách.

(...)

Publikováno: Pondělí 06.08.2018 16:00