Sucho na obzoru| prof. Bohumír Janský| média

Mladá fronta DNES | 18.8.2018
Musíme zatopit údolí řek

Malé přehrady bychom jako obranu proti suchu měli stavět, i když nás to bude bolet, soudí hydrolog Bohumír Janský.

V boji se suchem by se Češi měli vrátit k osvědčeným postupům svých předků. Kromě budování nových nádrží také obnovit zaniklé menší rybníky, malé horské nádrže a změnit přístup k obdělávání zemědělské půdy.

* Nedostatek vody nejvíce vnímají vodohospodáři a zemědělci. Jakou motivaci má běžný občan, aby opatření proti suchu po politicích chtěl? Většina lidí nedostatek vody pociťuje jen tehdy, když si nemohou napustit bazén nebo jim na chalupě vyschne studna.

ekonomika.iDNES.cz | 17.8.2018 | Rubrika: Domácí
Sucho představuje katastrofu jako povodně. Stát se začíná připravovat

V Česku mají vzniknout Komise pro sucho, které budou řídit situaci v Česku při nedostatku vody. Budou moci například omezit nakládání s vodou. Odborníci zároveň upozorňují, že aby komfort dostatku vody vydržel dalším generacím, bude potřeba postavit další nádrže.

(....)

V Česku je historicky vytipováno asi šest desítek míst vhodných pro výstavbu nádrže, zpravidla nezastavěné oblasti. Často to bude bolet. „Budeme muset některá ta nádherná říční údolí zatopit. Pokud tato společnost dojde k poznání, že povodně a sucho patří k největším problémům našeho života, tak některých dalších věcí se prostě musíme vzdát,“ říká geograf a hydrolog Bohumír Jánský z­ Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který je členem mezirezortní komise pro sucho. On sám zdůrazňuje potřebu obnovovat rybníky v krajině tam, kde je v minulosti vybudovali naši předci, včetně menších nádrží v horských oblastech.

Mladá fronta DNES | 17.8.2018 | Rubrika: Ekonomika | Strana: 9
Sucho na obzoru

(...)

V Česku je historicky vytipováno asi šest desítek míst vhodných pro výstavbu nádrže, zpravidla nezastavěné oblasti. Často to bude bolet. „Budeme muset některá ta nádherná říční údolí zatopit. Pokud tato společnost dojde k poznání, že povodně a sucho patří k největším problémům našeho života, tak některých dalších věcí se prostě musíme vzdát,“ říká geograf a hydrolog Bohumír Jánský Přírodovědecké fakulty University Karlovy, který je členem mezirezortní komise pro sucho. On sám zdůrazňuje potřebu obnovovat rybníky v krajině tam, kde je v minulosti vybudovali naši předci, včetně menších nádrží v horských oblastech.
Nová vodní díla už se chystají.

Publikováno: Úterý 21.08.2018 10:55

Kategorie: