Stodola na Marsu|Respekt | 23.4.2018 | Rubrika: Kultura | Strana: 49

Jak vesnice Dolní Břežany a Líbeznice dělají architekturu

Paní ředitelka školy je důsledná. Na novou podlahu ve sportovní hale nesmí bez návleků ani starosta, ani nikdo jiný z hostů slavnostního ceremoniálu. Ročenka Česká architektura 2016-2017 tak byla letos pokřtěna s modrým igelitem na botách. Křest knihy, která každý rok přináší výběr nejlepších tuzemských staveb, se koná vždycky v jedné z uvedených staveb - tentokrát právě v nové sportovní hale v obci Dolní Břežany u Prahy. Není to ovšem přesně to, co si člověk představí pod pojmem sportovní hala. Strop je vyklenutý do oblé klenby, je obložená bíle natřeným dřevem. Dovnitř jsou vloženy betonové kvádry, v nichž jsou šatny a kabinety. Zvenčí už halu vůbec nic nepřipomíná -v krajině stojí stříbrný talíř, základna na Marsu. Teplý vítr zvedá prach, což ještě zvyšuje mimozemský pocit.

(...)

Podle sociálních geografů z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kteří zkoumají suburbanizaci, je v okolí Prahy asi dvě stě podobných vesnic - vyznačují se tím, že víc než třetina obyvatel odtud dojíždí za prací do Prahy.
I další charakteristiky jsou podobné: spousta nových obyvatel, nekoordinovaný růst, chybějící služby a veřejná prostranství. Každá taková obec přitom musí své problémy sama řešit: „Potřebujete velmi schopné lidi, kteří by vedli samosprávu. A ne všude je dostatečný lidský potenciál,“ říká profesor UK Luděk Sýkora. Většinou je tedy vidět neutěšený obrázek: původní centrum s nevrlými starousedlíky, kolem nové domky, drahá auta a lidé, kteří tu nezakořenili.

(...)

Publikováno: Středa 25.04.2018 13:15