Spor o posilování Frontexu| ČT 24 | 17.9.2018 | 20:00 | Pořad: 90' ČT24 |

(...)

Dušan DRBOHLAV, katedra sociální geografie a regionálního rozvoje, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
Když zopakujeme ty teze. Třeba i Viktora Orbána. Odmítání posilování rozpočtu Frontexu. Tedy pohraniční a pobřežní stráže Evropské unie. Odmítání přijmout byť jediného migranta. A návrh, respektive teze, pomáhat tam, kde je problém třeba v afrických zemích. Je to logický plán? Je to řešení, komplexní řešení?
Jsou to důležité kroky, ale nejsou nové, toto se debatuje tři roky, tyto věci. Co je nové je ten Frontex. Já připomenu, že Frontex vznikl
do jisté míry jako reakce. On vznikl 2005. Poté se různým způsobem transformoval a bobtnal. Ale jeho role měla zesílit situaci, kdy se ukázalo, že Itálie a Řecko příliš o tu svoji hranici nedbají. Oni ten migrační problém zanedbávali. Můžeme diskutovat, zdali to bylo záměrně nebo ne. Ale ta hranice nebyla dobře chráněna. Ten Frontex podle mého měl také tu roli toto zajištění a vlastně garantování, že ta hranice bude chráněna.

(...)

Publikováno: Pondělí 24.09.2018 11:10