Škody kvůli suchu|čt24|1.8.2018

(...)

Bohumír JÁNSKÝ, profesor, katedra fyzické geografie a geoekologie, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
--------------------
My můžeme třeba porovnat řeky, které máme ještě v tom přírodě blízkém stavu, třeba zrovna taková Horní Lužnice, která od státní hranice až někam po Třeboň, po Chlum je v nádherném přírodním stavu a kdybychom to porovnali s těmi napřímenými toky, což je třeba Blanice, přítok Otavy, no, tak to je třeba trojnásobné zdržení na té Lužnici oproti té Blanici. To jsou prostě v podstatě kanály umělé, ta voda rychle odteče, nevsákne se. My dneska děláme pravý opak toho, co se dělo před rokem 90, že jo, se snažíme navrátit ty toky blíže k přírodě. Už je nikdy nevrátíme do původního přírodního stavu, ale chceme je přírodě přiblížit. Chceme zpomalit maximálně odtok, chceme zadržovat vodu v krajině, ale znovu se vracím k těm zemědělcům. Zemědělci jsou podle mě ta největší příčina problémů s vodou v krajině. To, co se tady děje, ten způsob hospodaření ...

(...)

Publikováno: Pondělí 06.08.2018 16:00