Turistika Adršpach| média

5plus2 | 1.6.2018 | Strana: 3
„Aby Adršpach nepadl do pasti“

(...)
Sociální geografka Dana Fialová se zabývá cestovním ruchem a vysvětluje, že může i škodit. Jelikož současnou situaci na Broumovsku a ve skalních městech přímo nezkoumala, nabízí spíš teoretické úvahy. „Problém je s výletníky, kteří zapomenou, že jsou v přírodně velmi zajímavé a citlivé lokalitě. Důležitý termín je únosná kapacita. Špatně se odhaduje, kolik lidí může být během hodiny uvnitř skalních okruhů. Dopady cestovního ruchu jsou špatně viditelné. Nejčastěji se mluví o ekonomickém dopadu, když nepřijedou turisté, ale obrovský problém je i v nadměrném množství lidí, které se špatně koriguje. Málokdy se na to dá připravit. Je to možné, ale stojí to značné peníze dopředu,“ říká Dana Fialová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Mladá fronta DNES | 21.5.2018 | Rubrika: Kraj Hradecký | Strana: 13
Skály chce vidět každý, Adršpach hledá řešení

Turistika v Adršpašskoteplických skalách potřebuje nová pravidla. Rok od roku totiž přibývá návštěvníků a nárazovému náporu přestávají stačit silnice a parkoviště.

(...)

O potížích s návštěvností se ví delší dobu, krajský Program rozvoje cestovního ruchu do roku 2020 zmiňuje přetíženost nejvyhledávanějších zajímavostí i to, že na Broumovsku působí dvě destinační společnosti, což tříští síly.
Oblast Kladského pomezí zahrnuje Náchodsko, Broumovsko i část Jestřebích hor na Trutnovsku. Podle marketingové strategie z roku 2015 sice stoupal počet návštěvníků v Kladském pomezí, ale nerostl počet ubytovaných a noclehů. Zatímco si turisté v regionu roku 2000 zaplatili 610 tisíc noclehů, v roce 2014 to bylo jen 258 tisíc noclehů. Průměrný počet přenocování v hromadných ubytovacích zařízeních se zkrátil mezi těmito lety z 4,5 dne na 2,8 dne. Cestovní ruch je ale na vzestupu, podle údajů Českého statistického úřadu v kraji loni vzrostly počty ubytovaných na 1,26 milionu a průměrná doba přenocování je 3,3.
Odbornice na sociální geografii Dana Fialová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zná situaci ve skalních městech zprostředkovaně, a tak nechce být příliš konkrétní. „Měli by spolu komunikovat všichni zainteresovaní aktéři -CHKO, obě skalní města, všechny okolní obce, občanská sdružení působící v místě, rezidenti i chalupáři. Obávám se, že bez kas na všech přístupových cestách, rezervačního systému a strážců to v sezoně a svátcích nepůjde,“ říká Dana Fialová.

hradec.iDNES.cz | 22.5.2018 | Rubrika: Hradec / Hradec - zprávy
Adršpach není nafukovací, ve hře je rezervace vstupenek i změny pro auta

(...)

„Měli by spolu komunikovat všichni zainteresovaní aktéři - CHKO, obě skalní města, všechny okolní obce, občanská sdružení působící v místě, rezidenti i chalupáři. Obávám se, že bez kas na všech přístupových cestách, rezervačního systému a strážců to v sezoně a svátcích nepůjde,“ říká Dana Fialová.

A chválí, že Adršpach poskytuje kartu hosta pro lidi, kteří přijedou na víc dnů. Lidé cestují víc, neboť v Česku či Polsku se daří ekonomice, přibývá i cestujících seniorů.

Publikováno: Pondělí 21.05.2018 11:05

Kategorie: