Sinice, hrozba pro pitnou vodu|Vesmír | 12.7.2018 | Rubrika: Životní prostředí | Strana: 42

Sinice, jedny z nejstarších organismů na Zemi (jejich stáří se odhaduje na 3,5 miliardy let), máme spojené s vodním květem, jehož výskyt obvykle znamená konec letních radovánek na našich přírodních koupalištích. Zároveň jsou sinice také velmi prospěšné organismy – stojí na počátku potravních řetězců většiny vodních ekosystémů, jsou jedním z nejvýznamnějších producentů kyslíku na Zemi, využívá je řada biotechnologií, např. při výrobě biopaliv, uplatňují se jako doplňky stravy (jsou významným zdrojem proteinů a vitaminů), slouží k výrobě přírodních barviv, využívají se ve farmacii atd. Zaměříme se spíše na negativní důsledky jejich výskytu, přičemž záměrně pomineme již zmíněné koupání.

(...)

Lenka Pivokonská, Lenka Čermáková a Martin Pivokonský, RNDr. Lenka Pivokonská, Ph. D., (*1979) vystudovala Přírodovědeckou fakultu UK a Stavební fakultu ČVUT. V Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR, v. v. i., se zabývá odstraňováním přírodních organických látek při úpravě vody. Mgr. Lenka Čermáková (*1988) vystudovala Přírodovědeckou fakultu UK a nyní zde pokračuje v doktorském studiu. V Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR, v. v. i., se zabývá odstraňováním produktů sinic a řas a mikropolutantů adsorpcí na aktivním uhlí při procesu úpravy pitné vody. Doc. RNDr. Martin Pivokonský, Ph. D., (*1974) ředitel Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR, v. v. i., vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK, kde nyní přednáší hydrochemii a úpravu vody. Zabývá se procesy úpravy vody v souvislosti s odstraněním látek produkovaných sinicemi a řasami a mikropolutanty.

Publikováno: Čtvrtek 12.07.2018 11:35

Kategorie: