Šetrnější veřejné osvětlení|ČT 1 | 8.7.2018 | 19:00 | Pořad: Události

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
--------------------
Nový typ veřejného osvětlení, šetrnější nejenom k přírodě. Speciální lampy jsou ve středočeské Jesenici. V noci neruší přílišnou září obyvatele ani zvířata v okolí. Nevhodné světlo během noci může mít podle odborníků zdravotní i ekologické dopady.

--------------------
Západ slunce u Jesenice nedaleko Prahy. Po soumraku tady místním na cestu svítí zvláštní typ žárovek. Chodník lemuje 13 lamp a každá z nich obsahuje speciální filtr, který blokuje modrou složku světla. Ta je typická pro denní světlo. Studenou modrou barvu mají také LED diody a stejně svítí i obrazovky počítačů a televizí. Za tmy to ale na člověka působí rušivě, a proto je v nočních hodinách vhodnější světlo s teplou barvou.

Radka VLADYKOVÁ, starostka Jesenice /ANO/
--------------------
Svítí pouze tím přirozeným nočním světlem, které je přirozené v noční krajině, takže je to taková barva ohně.

Michal BAREŠ, Česká astronomická společnost
--------------------
Samotné modré světlo samo o sobě neškodí, nicméně v případě, kdy ho začneme používat v nepravý čas, to znamená v noci, tak začne ovlivňovat náš biologický rytmus.

--------------------
Podle světla se totiž synchronizují biologické hodiny organismů. Ty ovlivňují třeba spánek nebo metabolismus. Do přirozeného střídání dne a noci ale stále víc vstupuje umělé osvětlení.

Zdeňka BENDOVÁ, katedra fyziologie, Přírodovědecká fakulta UK
--------------------
Pokud se to děje chronicky, tak pak už ta únava se ukáže a vlastně vznikne tam nějaká dispozice k tomu, aby se někde prolomilo, buď nějaký diabetes, uvádí se deprese, obezita.

--------------------
Některé studie dokonce mluví o tom, že dlouhodobé působení nesprávného umělého osvětlení může souviset se vznikem nádorových onemocnění.

Zdeňka BENDOVÁ, katedra fyziologie, Přírodovědecká fakulta UK
--------------------
Experimenty, které se dělají třeba s rychlostí nádorového bujení na myších, tak my víme, že pokud ty myši jsou vystaveny stálému světlu, tak ten nádor je větší, daleko, daleko progresivněji roste.

--------------------
Lidem chybí zvlášť ve velkých městech. Rozptýlené světlo se ale projevuje i desítky kilometrů od nich. S výjimkou Šumavy a několika dalších lokalit se už úplná tma v Česku nevyskytuje. V březnu vláda schválila dokument, který má přispět ke snížení světelného znečištění. Konkrétní strategii teď vypracovávají odpovědná ministerstva. Kateřina Poláková, Česká televize.

Publikováno: Středa 11.07.2018 16:00

Kategorie: