Samotné srdce Krkonoš tepe v Labském dole Mladá fronta DNES | 25.9.2017 | Rubrika: Kraj Hradecký | Strana: 14

(...)

Labský důl ukrývá nejedno tajemství, která často souvisejí se specifickými klimatickými a geologickými podmínkami, třeba barevné sněhy, jež jsou časté hlavně v polárních a vysokohorských oblastech. Údolí funguje na jaře jako lednice a sníh se tu proto drží dlouho, a to je jeden z hlavních předpokladů.
Zbarvení sněhu do červených, zelených či žlutých odstínů, je totiž způsobené intenzivním růstem specializovaných autotrofních mikroorganismů, sněžných řas. Nejčastěji to lze pozorovat v horní části Labského dolu.
„Je to lokalita, kde se barevné sněhy od dubna do konce května objevují celkem pravidelně. Je to dané plochým charakterem krajiny a extrémními klimatickými podmínkami. Sníh se tady drží dlouho do jara,“ říká Linda Nedbalová z katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, která se výzkumu sněžných řas v Labském dole věnuje. Sněžné řasy byly vůbec poprvé v historii České republiky koncem 70. let popsány právě v Labském dole.

(...)

Celý článek zde