RNDr. Radim Perlín, Ph.D.| média

ČRo Plus, 31.1.2018, 21: 10, pořad: Den v 60 minutách

Prezidentské volby podle analýz politologů zvýraznily rozdíly v pohraničí a na venkově ve srovnání se zbytkem země. Analýza z Katedry politologie Palackého univerzity v Olomouci poukázala na trend stále více bohatnoucí Prahy, relativně dobře se držících regionálních center a proti tomu odlehlejších venkovských oblastí, které se tedy vylidňují, stárnou, odcházejí z nich vzdělaní lidé a hůře se v nich hledá práce. Pokud se situace zdejších voličů nezlepší, hrozí podle politologů ještě větší zklamání z politiky a radikalizace. Na téma Venkov 2018 se ve čtvrtek 1. února koná diskusní seminář, který se bude zmíněnou problematikou zabývat. Více už si řekneme s honorárním geografem Radimem Perlínem, vedoucím výzkumného centra na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

(...)

aktualne.cz | 2.2.2018 | Rubrika: Domácí

Sociální geograf Radim Perlín z Přírodovědecké fakulty UK mluví o tom, jak zasypat příkopy mezi městy a venkovem. Teď po prezidentských volbách se mluví o tom,

Teď po prezidentských volbách se mluví o tom, že je česká společnost rozdělená na Prahu a venkov, i když z výsledků je vidět, že to tak úplně není. Proč se to takto zjednodušuje?

Protože je to velmi lákavé a někomu se to hodí do jeho politického postavení. Copak v Praze volilo 2,7 milionu voličů (jde o celkový zisk hlasů Jiřího Drahoše, pozn. red.)? Už jenom při pohledu na výsledky je jasné, že je to úplný nesmysl. Platí ale, že se volební preference mění ve vztahu k území a k velikosti obce. Takže jistou velmi velmi vzdálenou souvislost tohoto tvrzení s realitou lze najít.

Ale přece jenom na mapě jsou oblasti, kde jde vidět dělení.

(...)

Publikováno: Čtvrtek 01.02.2018 10:55