Raky v Bečvě zahubil mor, potvrdily to laboratorní testy|média

Právo | 15.6.2018 | Rubrika: Střední a východní Morava | Strana: 9
Za úhyn raků může plíseň

Za hromadný úhyn raků říčních, který v dubnu postihl Rožnovskou Bečvu, může račí mor a nikoliv dlouhodobě nevyhovující podmínky vodních poměrů v řece. Informoval o tom odbor životního prostředí v Rožnově pod Radhoštěm. Údaje čerpal z analýzy uhynulých raků, která u raků potvrdila vysoce infekční plíseň.
„Město Rožnov nechalo provést několik rozborů povrchových vod, rozbory zjistily, že nedošlo k žádnému toxickému znečištění,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí Marie Hrabovská. Analýzu zpracovala katedra ekologie Přírodovědecké fakultyUniverzity Karlovy v Praze

Mladá fronta DNES | 11.6.2018 | Rubrika: Kraj Zlínský | Strana: 15
Raci uhynuli na račí mor

Za hromadný úhyn raků říčních v Rožnovské Bečvě může račí mor. Takový je závěr analýzy uhynulých raků, kterou provedla katedra ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Nepotvrdily se tak původní informace o tom, že za úhynem jsou dlouhodobě nevyhovující podmínky vodních poměrů. Raci uhynuli koncem dubna na plíseň Aphanomyces astaci, česky hnileček račí, což je vysoce infekční onemocnění způsobující masivní úhyn našich původních druhů raků říčního a kamenáče.

Valašský deník | 11.6.2018 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1
Raky v Bečvě zahubil mor, potvrdily to laboratorní testy

Nemoc pozabíjela tři stovky raků. Původní teorie, že má korýše na svědomí pyl a horko, se nepotvrdila.
Rožnov pod Radhoštěm – Za nedávný úhyn raků říčních v Rožnovské Bečvě může račí mor. Laboratorní analýza pracovníků katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy tak vyvrátila původní domněnky zoologů, že má raky na svědomí letošní horké jaro, s ním spojený nedostatek kyslíku ve vodě a nadbytek pylu.

ekolist.cz | 9.6.2018
Raky v Rožnovské Bečvě nezabilo horko a nedostatek kyslíku ve vodě, ale račí mor

Za hromadný úhyn raků říčních v Rožnovské Bečvě může račí mor. Laboratorní analýza, kterou provedli pracovníci katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, vyvrátila domněnky, že raky má na svědomí letošní horké jaro s nedostatkem kyslíku ve vodě a nadbytkem pylu. Informovala o tom ve čvrtek Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky.

Publikováno: Úterý 12.06.2018 14:40

Kategorie: