Ptáci zpívají, stromy kvetou, husy už jsou dávno doma. Teplejší zimy budou stále častější|ct24.cz | 13.1.2018 | Rubrika: Domácí

Za 43 dní od začátku meteorologické zimy, tedy od 1. 12. 2017, naměřili meteorologové teploty nad desítkou hned třináctkrát. Citelné oteplení lidé pocítili před Vánocemi, na Silvestra padaly rekordy a teplá zima pokračovala dále. Rozdíl oproti loňsku je podle meteoroložky Aleny Zárybnické v tom, že sníh letos leží pouze na horských hřebenech.

(...)

Radek Lučan z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy přibližuje, že v horizontu 10 až 15 let se neděje nic příliš zvláštního, ale z dlouhodobého hlediska už dochází k významným posunům.

„V letošním roce už jsme například zaznamenali přílet hus velkých na hnízdiště,“ uvádí příklad zoolog. Dodává, že řada druhů, která v dřívějších dobách na území Česka po dobu zimních měsíců nezůstávala, už neodlétá do Středomoří, ale začínají zde zimovat.

Publikováno: Pondělí 15.01.2018 14:20

Kategorie: