Ptačí střelci bez pušek|

OPEŘENCI JE FASCINUJÍ. FOTOGRAFUJÍ JE, POČÍTAJÍ, HLEDAJÍ VZÁCNÉ DRUHY. Z BIRDWATCHINGU, TEDY POZOROVÁNÍ PTACTVA, SE V ČESKU STAL MIMOŘÁDNĚ OBLÍBENÝ KONÍČEK. A TAKÉ NÁVYKOVÝ.

(...)

Údaje od birdwatcherů využívají i akademici. Jiří Reif z Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy získal před třemi lety středoevropskou Cenu Marcina Antczaka pro nejpodnětnější ornitologickou studii roku. Spolu s kolegy se zaměřil na popis druhů slavíka obecného a slavíka tmavého a význam přenosu motivů jejich zpěvu. Jeho práce se opírala právě o údaje nasbírané v terénu dobrovolníky: „Velká většina z nich je spolehlivá. Podle hlasu a opeření poznají jedince dobře, nejcennější jsou řady údajů od těch, kteří dlouho chodí na jedno místo,“ říká Reif, jenž sám jako birdwatcher začínal a coby milovník bahenních ptáků ve volných chvílích stále vyráží do terénu.

(...)

Publikováno: Pondělí 25.06.2018 10:40