Prognózy a skutečnost Truck & business | 24.11.2017 | Rubrika: Trendy | Strana: 34

UDRŽITELNÁ MOBILITA (4)
S podzimem se „roztrh pytel“ s akcemi, které dávají nahlédnout do blízké i vzdálenější budoucnosti evropské dopravy, což se bezprostředně týká i České republiky. Mnohdy mám dojem, že i odborníci na strategii dopravy se kromě vědeckých poznatků uchylují ke křišťálové kouli, aby z ní věštili a předvídali, co na naše potomky čeká a co je nemine za pár desetiletí. Nepůjdeme raději s věštěním tak daleko a budeme se zajímat o změny, které se dotknou většiny současné populace.

(...)

A otázky nekončí zde. Z empirických výzkumů prováděných ve světě a v laboratoři evoluční biologie prof. Flegra na PřF UK (kolega Robin Kopecký) víme, že lidé považují za správné, aby AV jednala na základě etiky minimalizace újmy, i když to znamená, že někdy obětuje posádku, aby zachránila více životů (zdraví, majetku…). Problém je ale v tom, že kdyby si mohli vybrat, volili by situaci, v níž ostatní jezdí takovým autem - počtářem, jak mu říká kolega Kopecký, ale sami by si zvolili auto -tank, které v kolizních situacích dá přednost jim.
Existuje z této situace sociálního dilematu nějaké východisko? Jednou možností by byl zásah státu, který by dovoloval pouze prodej aut - počtářů. Výzkumy však ukazují, že lidé mají vůči takovému regulativnímu zásahu poměrně velkou averzi, což by mimo jiné vedlo k tomu, že by se zavedení AV do provozu - a tím i všechny benefity, které z něj plynou - výrazně zpozdilo.
Myslím, že si musíme přiznat, že zatím nevíme, jak sociální dilema spojené s provozem AV vyřešit. Proto vznikl interdisciplinární tým odborníků z více institucí (Ústav státu a práva AV ČR, Filosofický ústav AV ČR, Přírodovědecká fakulta UK, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích), který se tímto problémem zabývá a, doufejme, v dohledné době nějaké řešení nabídne široké odborné veřejnosti a zájemcům z oblasti automobilové dopravy.“

Publikováno: Úterý 28.11.2017 12:25

Kategorie: