Připravme se. Dobrý bude i vařič|Ekonom | 2.8.2018 | Rubrika: Rozhovor/Václav Cílek | Strana: 36

Klima ovlivňuje život lidské společnosti a sucho v Indii může mít fatální důsledky nejen pro tamní populaci, ale i pro Česko. Protože vše souvisí se vším a nevyzpytatelné počasí ve vzdálené zemi může odstartovat – jak varuje geolog, klimatolog a publicista Václav Cílek – hlad, masové migrace a politický neklid, které se přeženou celým světem. Proto připomíná, že vstupujeme, stejně jako celý kapitalismus, do období velké nejistoty. Lidé by z toho měli vyvodit praktické závěry a přichystat se, že civilizace, na jejíž pohodlí si zvykli, může na čas zkolabovat. Pak nezbude než se starat o sebe a svoji rodinu, přičemž štěstí bude nahrávat připraveným.

(...)

VÁCLAV CÍLEK (63)

Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. Řadu let stál v čele Geologického ústavu AV ČR a pracoval i v Centru pro teoretická studia. Zabývá se popularizací vědy, hlavně geologie i klimatologie, a vydává knihy o vývoji české krajiny a vztahu mezi přírodou a lidskou civilizací. Je ženatý a má dvě dcery, rád čte a zajímá se o archeologii a filozofii.

Publikováno: Pondělí 06.08.2018 15:55

Kategorie: