Prevence katastrof je efektivnější než likvidace jejich následků 112 | 7.3.2017 | Rubrika: Konference, semináře | Strana: 20

(...)

Doc. RNDr. Jakub Langhammer, Ph. D., z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy vysvětlil, že sice vnímáme nárůst extremity povodní, ale z historického hlediska je náš obraz relativní, protože nemáme k dispozici údaje z časového období delšího než 150 let. Stoletá voda je termín pro povodeň, která se vyskytne v průměru desetkrát za tisíc let. Od 80. let vědci pozorují změny klimatu, a to rychlý nárůst teploty vzduchu, nárůst teplot v zimním období, nárůst srážek v severní a východní Evropě, pokles v jižní a západní Evropě. Zároveň však roste environmentální zranitelnost. Vliv na ohrožení má také vinou úpravy a regulace toku pokles retenční kapacity povodí, růst rychlosti odtoku a extremity kulminace. Na efektivní protipovodňovou ochranu je nutné se zaměřit v pramenné oblasti povodí (obnova malých nádrží a mokřadů, zadržení vody v krajině), v údolních nivách (obnova koryt a říčních ramen, odsazené hráze) i v dolním toku (protipovodňové mobilní hráze).

(...)

Publikováno: Čtvrtek 09.03.2017 10:05