Pražská zoo se pokouší o rozmnožení největšího obojživelníka světa|média

denik.cz | 28.8.2018 | Rubrika: Cestování |

(...)

„Živoucí zkameněliny“ proslavil román Karla Čapka Válka s mloky, kde se toto zvíře objevuje jako vysoce inteligentní druh, který se vzbouří a vyhrožuje lidstvu válkou. Inspiraci ke slavnému románu našel Karel Čapek ve veřejném akváriu, které stávalo v Riegrových sadech a byl v něm umístěn právě jeden velemlok.
Kromě tohoto bylo dva jedince možné od 50. let minulého století vidět i na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Poslední zemřel na začátku 21. století. Velemloci mají tedy v Praze tradici, na kterou navazuje i současný chov v pražské zoo.

Pražský deník | 28.8.2018 | Rubrika: Praha / Téma | Strana: 2

Velemlok čínský je chloubou pražské zoo. Patří mezi jedno z pěti zvířat, která se dostala do loga instituce. Tajuplného predátora, který se od prehistorické doby prakticky nezměnil, představuje zoo v unikáním pavilonu.

Velemlok čínský je suverénně největší obojživelník a zároveň i jeden z nejstarobylejších a vývojově neúspěšnějších druhů vůbec. Přestože se za 180 milionů let v podstatných rysech nezměnil a právem nosí označení živoucí zkamenělina, je kriticky ohrožen a nachází se na červeném seznamu ohrožených druhů CITES.

(...)

„Živoucí zkameněliny“ proslavil Karla Čapka Válka s mloky, kde se toto zvíře objevuje jako vysoce inteligentní druh, který se vzbouří a vyhrožuje lidstvu válkou. Inspiraci ke slavnému románu našel Karel Čapek ve veřejném akváriu, které stávalo v Riegrových sadech a byl v něm umístěn právě jeden velemlok.
Kromě tohoto bylo dva
i na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.
Poslední zemřel na začátku 21. století. Velemloci mají tedy v Praze tradici, na kterou navazuje i dnešní chov v pražské zoo.

Publikováno: Středa 29.08.2018 13:30

Kategorie: