Pozor, tygr na chodníku!|Týden | 23.7.2018 | Rubrika: Téma | Strana: 32

Z chovu lvů a tygrů se v Česku stal výnosný byznys.
Neustále přibývá soukromých zooparků, i když k tomu mnozí jejich provozovatelé nemají vhodné podmínky a zvířata trpí. Občas nějaká šelma uteče. A navíc se potvrdilo, že některé chovy slouží jako nelegální zdroj materiálu pro asijskou medicínu.

(...)

Kdo nemá na vlastního tygra nebo lva, může se vydat do některého z takzvaných kontaktních zooparků, kde může ochočená mláďata nakrmit či pohladit. Takové „exempláře“ ovšem mnohdy přestávají být tím, čím byli jejich předci, tedy skutečně divokými zvířaty, a stávají se z nich spíše domácí mazlíčci na hraní. Někdy navíc žijí v podmínkách, které neodpovídají moderním požadavkům na chov šelem: obývají stísněné prostory, mláďata jsou záhy odebrána matce a živena z lahví jako lidské nemluvně – právě proto, aby byla přítulná. „Vzniká otázka, zda ‚mazlení‘ není vlastně způsob týrání,“ uvedl Stanislav Komárek z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy na odborném semináři Mazlením k týraní?, který v červnu zorganizovala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

(...)

Publikováno: Středa 25.07.2018 13:45