Pomůže člověku myší antivir“?|Týden | 11.12.2017 | Rubrika: Život | Strana: 84

Prastarý imunitní systém, který jeho tým objevil v myším vajíčku, může být klíčem k posílení odolnosti vůči vážným virovým nemocem. „Tři roky jsme se snažili připravit geneticky modifikovanou myš, na které bychom mohli vše ověřit. A zdá se, že se nám nedávno narodila,“ říká molekulární biolog PETR SVOBODA.

(...)

Doc. Mgr. Petr Svoboda, Ph. D. (43)
Molekulární biolog, vedoucí oddělení epigenetických regulací Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Vystudoval buněčnou a molekulární biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, postgraduální studium absolvoval na Pensylvánské univerzitě ve Filadelfii, působil rovněž na Institutu Friedricha Mieschera v Basileji. V roce 2014 obdržel Cenu Neuron pro mladé vědce v oboru medicína, o rok později získal prestižní grant Evropské výzkumné rady (ERC) v hodnotě dvou milionů eur. Je ženatý, otec dvou dětí. Viry se miliony let učily obcházet systém, který mají savci.

Publikováno: Pondělí 11.12.2017 11:15

Kategorie: