Počet uzavřených sňatků stoupá|ČRO Radiožurnál | 14.9.2018 | 12:08 | Pořad: Ozvěny dne - publicistika

(...)

A ve spojení jsme ještě s Klárou Uhlíkovou Tesákovou z Katedry demografie a geodemografie Přírodovědecké fakultyUniverzity Karlovy. Dobrý den.

Klára UHLÍKOVÁ TESÁKOVÁ, Katedra demografie a geodemografie Přírodovědecká fakulta UK
Dobrý den.

Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Jak si vysvětlujete, že stoupl počet lidí vstupujících do manželství? Je to tedy vlastně nejvíc za deset let.

--------------------
Těch důvodů tam může samozřejmě být mnoho, stejně jako u všech ostatních demografických událostí, v zásadě velmi těžko hledat nějaký, který z nich je nejdůležitější. Hodně často bysme určitě mohli zmínit například určitou jistotu ve společnosti. Stabilizaci, ekonomické hospodářské situace, dostupnost bydlení, určitou dejme tomu jistotu, nebo stabilitu zaměstnání, dostupnost hypoték. Tohle všechno hraje poměrně výraznou roli na zakládání manželství nebo sňatků, hodně to souvisí také se zakládáním rodiny ve smyslu, že lidé mají děti. Dost často tam může jít o to, aby vlastně se první dítě buď, nebo vůbec dítě narodilo už do manželství, to může být taky jeden z důvodů a vlastně i to časování sňatku, to znamená v jakém věku vstupujeme do manželství s tou plodností hodně souvisí.

(...)

Publikováno: Úterý 18.09.2018 14:35