Nová poloha nádraží? Varianta pod Petrovem je výhodnější, shodují se nezávisle čtyři expertízy|brnenskadrbna.cz | 10.1.2018 | Rubrika: Doprava

Otázka budoucnosti brněnského nádraží se začíná čím dál více zamotávat. Nejenže rozděluje obyvatele Brna a jižní Moravy na dva názorově odlišné tábory, nyní se k této polarizaci oficiálně přidali i odborníci. Zatímco městský architekt a jihomoravští radní prosazují odsunutou variantu u Řeky, čtyři posudky expertů ze čtyř českých a slovenských univerzit, které si nechala paradoxně zpracovat zrovna Kancelář architekta města Brna (KAMB) na žádost radních, doporučují umístit nové vlakové nádraží v centru, ne odsunuté poloze. Jako klíčové faktory uvádějí odborníci kratší přepravní časy, nižší stavební náklady na městskou infrastrukturu a její nižší provozní náklady. Dalším důvodem je mnohem výraznější přetížení některých silnic a křižovatek v případě odsunutého nádraží.

(...)

Miroslav Marada z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze zmínil důležitý aspekt pro rozvoj města.„Lokalizace pod Petrovem nebrání rozvoji jižního centra, jehož dostupnost bude podobná jako z lokality A „Řeka“. Umístění pod Petrovem navíc příznivě ovlivňuje nejen budoucí Jižní centrum, ale rovněž vlastní centrum města (historický střed i Staré Brno, jemuž se nádraží mírně přiblíží)," usoudil Marada.

Publikováno: Čtvrtek 11.01.2018 10:25

Kategorie: