Nová mapa zubařů|Mladá fronta DNES | 7.3.2018 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1 | Autor: Iva Bezděková

Lékaři přesouvají ordinace do velkých měst. Pacienti z venkova musejí dojíždět

PRAHA Za první měsíce letošního roku ukončily praxi desítky zubařů v odlehlých regionech. Odešli buď do důchodu, nebo za lepším do velkých měst. Obce za ně nemají náhradu. Zatímco na venkově nenaláká nové zubaře ani nabídka bytu zdarma, pražští stomatologové přijímají nové pacienty a zakládají stále nové ordinace.
MF DNES má k dispozici čísla, která ukazují, že v Praze je zubní péče téměř třikrát dostupnější než například v Ústeckém kraji. Zatímco v metropoli se jeden zubař stará v průměru o 772 pacientů, na severu Čech má průměrně v kartotéce 2 002 lidí. Druhá nejhorší situace je překvapivě ve Středočeském kraji, kde připadá na jednoho stomatologa téměř dva tisíce pacientů.
„Je to tím, že stomatologové ze Středočeského kraje raději působí v Praze, která je ekonomicky zdatnější,“ říká prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.

(...)

To právě mapujeme v nové studii ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy. Pokud si pojišťovny nechají poradit, bude brzo klidněji.

Publikováno: Středa 07.03.2018 16:00

Kategorie: