Než začne Země topit, musí se její nitro prozkoumat|Litoměřický deník | 12.1.2018 | Rubrika: Litoměřicko/region | Strana: 2

Příprava geotermálního projektu v Litoměřicích začala bouráním.

Litoměřice – To, co se před 10 lety zdálo jako utopie, nabírá dnes konkrétní podobu.
Projekt využívání geotermální energie v Litoměřicích vstoupil do další fáze. Včera začala stavební firma bourat staré garáže za výstavištěm, na uvolněném místě do roka vznikne technické zázemí vědeckého centra pro výzkum geotermální energie.
Optimisté věří, že Země by mohla ohřívat vodu v Litoměřicích na zhruba 160 stupňů Celsia už za 10 let.
Díky tomu by vzniklo teplo, ale i elektřina pro domácnosti.
„Ještě předtím však musíme ověřit bezpečnost, jež je prioritou celého projektu. Právě vědeckovýzkumné centrum, které budou využívat vědci z devíti univerzit a institucí, poslouží k ověřování seismicity vrtání,“ připomněl manažer geotermálního projektu Antonín Tym s tím, že dosavadní dvoukilometrový ověřovací vrt z roku 2007 se bude čistit a rozšiřovat.
„Bude spolu s dalšími dvěma vrty do hloubky 300 metrů součástí monitorovací sítě kolem Litoměřic.
Samotné dva produkční vrty dosáhnou hloubky zhruba čtyř kilometrů,“ dodal Tym.
Stavba vědeckého centra vyjde na zhruba 45 milionů, což pokryje dotace od ministerstva školství. Středisko, které zastřešuje Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, poskytne služby tuzemským i zahraničním vědcům mnoha oborů. Konsorcium škol a institucí navíc při přípravě celého projektu spolupracuje s odborníky například na Islandu, který má s využíváním geotermální energie bohaté zkušenosti.

Publikováno: Pátek 12.01.2018 09:50

Kategorie: