Neviditelná epidemie Týdeník Televize | 30.5.2017 | Rubrika: Dokument | Strana: 20

(...)

Člověk jako loutka

Toxoplasma je prvok, jehož jediným cílem je dostat se do těla kočkovité šelmy. Pouze tam se dokáže rozmnožovat. Přežívat ale umí v jakémkoli teplokrevném hostiteli, typicky jde o ptáky nebo savce. Pokud se tam ocitne, je zdánlivě ve slepé uličce. Na první pohled primitivní organismus má ovšem v záloze důmyslnou zbraň. Umí hostitele „zotročit“ a nenápadně ho přimět, aby se nechal sežrat kočkovitou šelmou.
„Není nic divného, že parazit mění chování hostitele. Třeba jistá motolice, která se chce dostat do těla ptáka, umí přinutit plže, aby se začal chovat jako housenka. Tím se zvyšuje pravděpodobnost, že ho sezobne nějaký opeřenec,“ uvedl parazitolog Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
U toxoplasmy se ale prokázalo, že dokáže výrazně měnit chování nejen myší a hlodavců, ale také člověka. Odhaduje se, že jím je doživotně nakažena až třetina světové populace, přičemž drtivá většina infikovaných o tom nemá ani ponětí. Parazit má v těle přístup ke všem imaginárním ovládacím knoflíkům a táhlům. Jeho geny ovlivňují fungování těla úplně stejně, jako to dělají vlastní geny daného jedince. Lidské é tělo se v tu chvíli stává - hračkou malinkého prvoka. Jeho geny jsou v „přetahované o páčky“ úspěšnější než ty domácí z jednoduchého důvodu. V každé předešlé generaci se vítězně utkaly s geny jiných hostitelů, takže mají mnohem lepší „bojový výcvik“. Často se to shrnuje pod pojmem manipulační hypotéza, někdy se dokonce mluví o zlodějích těl.

(...)

Publikováno: Úterý 30.05.2017 14:55