Nemoc šílených klíšťat - Týden, 16.5. 2016, Jan Votýpka,

(...)

Tichá epidemie

Ačkoli v Česku boreliózou oficiálně onemocní zhruba 4000 lidí ročně, podle Dymáčka ze spolku Borelióza. CZ může být celkový počet nemocných řádově vyšší. „Vůbec přitom nemusíte vědět, že máte boreliózu. Nedokonalé testy ji neodhalí,“ tvrdí Dymáček, který je přesvědčen, že borelióze by jako „tiché epidemii“ měl stát věnovat mnohem více pozornosti.
Lékaři jsou v pohledu na onemocnění rozpolceni. „Část odborníků považuje lymskou boreliózu za celosvětovou a neprávem podceňovanou zdravotní hrozbu, část naopak viní své kolegy, že se s jistou nadsázkou snaží na tuto nemoc svést úplně všechno, co medicína nedokáže vyřešit,“ říká parazitolog Jan Votýpka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Přesvědčivé důkazy o tom, že se borelie podílejí i na vzniku duševních onemocnění, každopádně stále chybějí. Už sama existence toho výzkumu však dokazuje, jak velmi složitý a pozoruhodný problém dnes borelióza představuje.

(...)

Publikováno: Pondělí 16.05.2016 09:30