NEJLEPŠÍ ČESKÁ GEOGRAFKA|Ona DNES | 21.5.2018 | Rubrika: Retro | Strana: 26

Nebýt antisemitismu, stala by se pravděpodobně už před válkou první českou profesorkou geografie. Julie Moschelesová sice uprchla z Prahy, během války ale přišla o celou rodinu, po svém návratu neměla kde žít a už jen živořila v zakouřených kabinetech.

Vždycky byla skromná. Převléknout se za žebračku jí nedělalo potíže. Ošuntělé šaty, skoro žádná zavazadla, ta poslala díky přítelkyni Margaret do Londýna už předem. Naposledy se ohlédne na Prahu. Uvidí ji ještě někdy? Setká se s příbuznými? S kolegy z univerzity? Nebo se ztratí tam za oceánem a už se sem nevrátí? Stejně jako si bude pamatovat pohled na vrata Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity, jejíž v pořadí teprve druhou docentkou se stala, nikdo jí z mozku nevymaže ani datum 31. května 1939. Pro svůj původ musela v ten den před šesti týdny na fakultě skončit. A teď, v tomhle rozpáleném červencovém dni, jde do neznáma.

(...)

Publikováno: Pondělí 21.05.2018 10:50