Nechtěné se rychle šíří Lidové noviny | 25.2.2017 | Rubrika: Orientace / Věda | Strana: 26

VEDNOHUBKY

Biologové smutně říkají, že v dnešním světě ubývá druhů rostlin a živočichů rychleji, než se stačí vyvíjet druhy nové. Teď však mezinárodní tým vědců, mezi nimiž jsou i tři pracovníci Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy vPraze, popsal příklady rostlin a živočichů, kterých stále přibývá, a to dokonce rychleji než kdykoli ve známé minulosti.
Bohužel to však není dobrá zpráva: jde o takzvané invazní druhy, čili takové, které ze svého původního prostředí pronikají do končin, kde ještě nežily. Někdy je to i užitečné (dávné přivezení brambor a kukuřice z Ameriky do Evropy a obilovin ve směru obráceném), jindy to aspoň ničemu nevadí, ale někdy jde o problém, protože nový druh nemá přirozené nepřátele a narušuje přírodní rovnováhu - tady je klasickým příkladem bolševník velkokvětý, přivezený do Čech coby okrasná rostlina v 19. století, který dnes zamořuje přírodu a vytlačuje původní vegetaci, anebo třeba mýval, který se šíří i u nás.

(...)

Publikováno: Pondělí 27.02.2017 12:55