Na stroji času do poslední ledové doby|Vesmír | 6.11.2017 | Rubrika: Kvartérní geologie | Strana: 32

Malebná, plochá krajina mnoha rybníků a rašelinišť, v základu nezměněná od časů rozkvětu renesančního rybníkářství. Tak nějak vnímá většina z nás širší okolí jihočeské Třeboně. Poslední dobou se ale ukazuje, že tato zvláštní krajina nese výrazný otisk ještě mnohem starších dějů. Že je světově unikátním příkladem fosilního termokrasu – reliéfu vzniklého táním trvale promrzlé půdy na sklonku poslední ledové doby. Za živými analogiemi takových procesů se dnes musíme vypravit hodně daleko, třeba až na samotný „pól mrazu“, do Jakutska.

(...)

Doc. Mgr. Petr Pokorný, Ph. D., (*1972) vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě UK a Biologické fakultě JČU. V Centru pro teoretická studia, společném pracovišti UK a AV ČR, se zabývá kvartérní paleoekologií. Přednáší na Přírodovědeckéfakultě UK. Mgr. Jindřich Prach (*1987) vystudoval geobotaniku na Přírodovědecké fakultě UK. V postgraduálním studiu na téže fakultě se zabývá změnami vegetace a krajiny. RNDr. Jan Hošek, Ph. D., (*1983) vystudoval geologii na Přírodovědeckéfakultě UK. Působí jako kvartérní geolog v České geologické službě. PhDr. et Mgr. Petr Šída, Ph. D., (*1976) vystudoval archeologii, etnologii a geologii na Univerzitě Karlově. Dlouhodobě řeší problematiku loveckých společností pleistocénu a holocénu.

Publikováno: Úterý 07.11.2017 14:40

Kategorie: